Šilalės r. Kvėdarnos Kazimiero Jauniaus gimnazija

KLOUNADA BELDŽIASI Į MOKYKLŲ DURIS: AKTORIAUS ŠARŪNO GEDVILO HUMORO PAMOKOS JAUNIMUI

„Humoras ne tik kelia šypseną, bet ir atveria kelius į gilesnį savęs pažinimą.“
Taip teigia aktorius bei sertifikuotas socialinis klounas Šarūnas Gedvilas, kuris surengė edukacinius klounados ir vaidybos užsiėmimus Kvėdarnos Kazimiero Jauniaus bei Dieveniškių „Ryto“ gimnazijose. Šio projekto epicentre – siekis parodyti, kaip per paprastą, bet labai nuoširdų juoką galima atrasti pasitikėjimą savimi, išmokti laisviau bendrauti ir net įveikti įvairius kultūrinius barjerus.

 
 

Kodėl klounada svarbi jaunimui?
Ilgametę patirtį cirko ir pantomimos srityse turintis Š. Gedvilas pastebi, kad klounada, visuomenėje dažnai siejama su „raudonos nosies“ atlikėjais, iš tiesų veikia daug giliau. Užsiėmimai, kurių metu dirbama su kūnu, emocijomis ir improvizacija, padeda jaunuoliams išlaisvėti ir nebebijoti nesėkmių. „Kuo labiau priimame savo netobulumus, tuo labiau tampame atviri pasauliui“, – tikina aktorius.
Dirbdamas su gimnazistais, Šarūnas ne tik demonstravo įvairius klounados pratimus, bet ir mokė jų integravimo į kasdienybę. „Klounada suteikia drąsos bendrauti, juoktis iš savo klaidų ir nebesijausti pasmerktiems kitų akimis,“ – pasakoja jis.
Pritaikyta skirtingoms bendruomenėms
Aktorius Š. Gedvilas vykdydamas Lietuvos kultūros tarybos stipendijos veiklas, siekia palyginti, kaip klounados metodai veikia skirtinguose šalies regionuose. Dieveniškės – tautinių bendruomenių regionas, o Kvėdarna – nedideliu miesteliu garsėjanti vietovė Žemaitijoje. Nepaisant kultūrinių niuansų, Š. Gedvilo užsiėmimuose dalyvavę jaunuoliai rodė neblėstantį smalsumą. Pasak aktoriaus, šypsena ir juokas tampa visų kalbų jungikliu, leidžiančiu kiekvienam jaustis svarbiam ir suprastam.
Kalbiniai barjerai atslūgsta, kai pagrindine kalba tampa kūno judesiai, mimika ir akys. Klounada – puikus būdas išugdyti neverbalinę saviraišką, todėl net ir tie moksleiviai, kurie nedrąsiai kalba, turėjo galimybę pilnavertiškai įsitraukti į procesą. Taip buvo stiprinamas tarpusavio supratimas, formuojamas naujas požiūris į bendravimą.
Apie juoką, kuris keičia gyvenimus
Turbūt sunku patikėti, kad paprasta šypsena ar suvaidintas pokštas gali tapti kelrode žvaigžde jaunuoliui, ieškančiam savęs. Tačiau patirtis Dieveniškėse ir Kvėdarnoje rodo, jog klounada nėra tik smagus pasilinksminimas – ji padeda perprasti savo vidinį pasaulį, išlaisvinti užslėptas emocijas ir pradėti labiau pasitikėti savimi. Štai kodėl daugelis mokinių, iš pradžių droviai vengę dėmesio, jau po kelių užsiėmimų su Šarūnu išmokdavo garsiai juoktis iš savo klaidelių ir drąsiai mėginti vis naujus pratimus.
„Klounada yra galimybė išmokti savo šypseną paversti jėga,“ – sako Š. Gedvilas, pabrėždamas, jog šis metodas skirtas kiekvienam, kuris nebijo išbandyti naujovių ir matyti klaidas kaip savotišką kūrybos šaltinį.